X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

شهابِ آسمان

وبلاگی متفاوت برای دوستداران نجوم

مریخ نشین فونیکس با نمونه خاک مریخ دست و پنجه نرم می کند


سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد، نمونه خاکی که مریخ نشین "فونیکس" به تازگی از سطح سیاره مریخ برداشته است احتمالا آنقدر متراکم و فشرده است که سیستم نصب شده در این فضاپیما قادر به تجزیه و تحلیل آن نیست.
به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش هاى فلکى ـ نجومى به نقل از سایت "www.nasa.gov" ، یک بازوی روباتیک روز جمعه نمونه ای به اندازه یک فنجان از خاک مریخ را برداشت و آنرا بر روی تجزیه کننده حرارتی و گازی( Thermal and Evolved-Gas Analyzer) این فضاپیما یا TEGA که قرار بود حدود یک هفته محتویات آبی و معدنی این خاک را تعیین کند، قرار داد.

ادامه در ادامهی مطلببخش ورودی TEGA دارای فیلتری است که از عبور ذرات درشت جلوگیری می کند.
تنها ذراتی نازکتر از یک میلی لیتر می توانند از این ورودی عبور کنند و یک پرتو نور مادون قرمز تعیین می کند که آیا ذرات وارد این ابزار شده اند یا خیر.
ناسا در بیانیه ای اعلام کرد، این پرتو هنوز هیچ گونه فعالیتی را تایید نکرده است و محققان علت آنرا نمی دانند.
ناسا افزود، دانشمندان گمان می کنند که ممکن است ذرات خاک مریخ به شدت به یکدیگر فشرده و متراکم باشند.
"ری آرویدسون" رییس علمی این گروه در بیانیه ای گفت شاید بتوان برای آماده کردن خاک مریخ، روی سطح مریخ فشار آورد و سپس مقدار کمتری از خاک را روی ورودی پاشید.
مهندسان نیز در صدد پیدا کردن راهی هستند که بتوانند مقداری از نمونه فعلی این خاک را با لرزاندن به درون فر TEGA بفرستند . ذرات خاک در درون فر TEGA تحت حرارت قرار می گیرند و تجزیه و تحلیل می شوند.
"سارا هموند" سخنگوی ناسا گفت، ممکن است دانشمندان پس از یک یا دو روز بررسی این مشکل دستور العمل هایی را برای لرزاندن این قسمت دستگاه ارسال کنند.
هموند گفت، فونیکس نمونه های دیگری از خاک را نیز جمع آوری خواهد کرد و انها را با یک میکروسکوپ بررسی کرده و برای تعیین ترکیب شان آنها را با آب مخلوط می کند.
این مریخ نشین 420 میلیون دلاری 12 روز پیش پس از یک سفر 10 ماهه از زمین ، روی سطح مریخ فرود آمد.
فضاپیمای "اودیسه مریخ" Mars Odyssey در سال 2002 در زیر سطح مریخ آب یخ زده کشف کرد و ماموریت سه ماهه فونیکس به دنبال آن برنامه ریزی شد.
این نخستین تلاش فونیکس برای تجزیه خاک مریخ است. ممکن است خاک مریخ حاوی نمکی باشد که از تبخیر آب یا یخ بر جای مانده است.
تاریخ ارسال: دوشنبه 20 خرداد‌ماه سال 1387 ساعت 20:16 | نویسنده: شهاب | چاپ مطلب 1 نظر